Čechy

Drazí!
Jak už jste si asi všimli, články na blogu nepřibývají. Je to tím, že už jsme zase zpátky v běžném životě, o kterém není tolik co psát - žádní krokodýli, žádná zviřátka (až na přejeté ježky na silnicích), žádná panorámata k focení.
Zkrátka jsme zpátky v Čechách, bydlíme zase v Praze, pracujeme a nemáme čas, prostě nuda nuda šeď šeď. Nicméně myšlenka blogu nás neopustila, takže pokračujeme v zápiscích, když už se něco naskytne. Chcete-li, koukněte na http://ocestovani.blogspot.com/, kde náš blog pokračuje.

Tenhle australský blog tu zůstává pro čtivce, kteří by se rádi na chvíli vrátili do Austrálie, mrkli na fotky, nebo tak.

Jirka & Gabča

Komentáře

  1. Ahoj Gabino a Jirko.
    Koukam, ze jste pocestovali docela slusne. Mozmna byste mi tedy mohli pomoct. Jsem ted na Zelandu a po ceste zpet se chcji stavit na par dni v Australii. Jen nevim, jak na to a kam na to :-)
    Poradite?
    Diky,
    Ivana

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj Ivano,
    Zéland ti závidím :) Byli jsme na Severním ostrově a je to fakt nezapomenutelný. Určitě se tam chceme podívat znovu, a pořádně.
    Krátký výlet do Austrálie - to budeš mít těžké rozhodování :)
    Vízum je snadné, můžeš zdarma elektronicky zažádat o e676, což je turistické vízum platné rok pro návštěvu až na 3 měsíce (dokonce myslím multiple entry, takže tam během toho roku můžeš víckrát, vždy ale na max 3 měsíce).
    Kam jet a co vidět/dělat, to záleží na preferencích:
    - News South Wales: tam se dá určitě snadno a levně dostat. Sydney je velké město se spoustou atrakcí a ikon - Opera House, Harbour Bridge, Darling Harbour, spousta pláží (i když teď v zimě to až tak super asi nezní). Mimo Sydney je tradiční australská příroda, Blue Mountains, cca 400km do Canberry a o kus dál i Snowy Mountains dobré na chození (možná i lození, nevím).
    - Queensland: ze Zélandu jsou přímé lety myslím do Brisbane. Dobré jak na přírodu (pláže, potápění na Great Barrier Reef, deštné pralesy, banánové plantáže, ale i outback), tak na města - Brisbane, Gold Coast, možná i Cairns (ačkoliv tam mi to přišlo spíš jako maloměsto, ale místním to neříkej). Z aktivit bych doporučil některý z parků kolem Gold Coast - Warner Bros Movie World, Wet'n'Wild, ...
    - Victoria: Melbourne je pojem sám o sobě, pak Great Ocean Rd, Twelve Apostles, penguin parade na Phillip Island, atd. Příroda hodně lesnatá, přišlo mi, asi nejpodobnější Evropě z celé Austrálie.
    - South Australia: trochu jiná, víc pouštní než Victoria, výborné na jídlo (spousta přistěhovalců třeba z Německa tu zavedlo velmi povědomou stravu - třeba klobásky, mňam) a pití, zvlášť víno (to je samozřejmě i jinde, ale SA oblasti jako Barossa nebo McLaren Vale jsou vyhlášené). Super je třeba Coober Pedy, těžební městečko na opály, je to tam jako vystřižené z Mad Max :)
    - Northern Territory: poušť anebo prales, spíš ale ta poušť. Do Darwinu nejezdi, tam nic zajímavého není, kromě vedra, ale do některých parků stojí za to se podívat (Kakadu, prý velmi dobrý je Litchfield). Účinný repelent s sebou, mouchy jsou na zabití (ale nedají se).
    - Western Australia: prý neskutečná příroda. Perth je hezké město. Nebyli jsme tam a děsně mě to mrzí. Cesta podél pobřeží z Perth do Broom by musela být super, ale je to na pár týdnů a dobré vybavení s sebou. Potápění na Ningaloo Reef - aaaa, hned bych šel.
    - Tasmania: hory, zima, příroda, řeky. Nebyli jsme, nemůžu říct, ale všichni tvrdí, že to stojí za cestu. Dá se buď letět nebo ferry z Melbourne.

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj Jirko a Gabčo,

    já jsem Tomáš ze Slanýho a s přítelkyní Lucií odlétáme 1.9 do Sydney na Manly studovat AJ.

    Protože jsem se na Vašich stránkách dočetl, že jste v této části Sydney bydleli a pracovali, chtěli bychom Vás požádat, jestli nemáte nějaké kontakty, které by Nám mohli pomoci najít zaměstnání a bydlení.

    Ne že bychom se cítili tak neschopní, ale v poslední se ke mě dostává stále víc znepokojujících informací o tom, že díky finanční krizi, prasečí chřipce atd, se dá v Sydney velice špatně najít zaměstnání a i když nevíme, jestli se tahle informace zakládá na pravdě, chtěli bychom se proti tomuto pojistit ( alespoň psychicky):-).

    Jinak máte hezké stránky a těším se, až se začne psát Náš příběh.

    Mějte se fain Tomáš.

    OdpovědětVymazat
  4. Čau Tomáši,

    bohužel s prací asi mnoho nepomůžu. Za ten rok, co jsme ze Sydney pryč, se lecos změnilo (nastoupivší ekonomická krize jako příklad), a pak jsme ani předtím neměli moc kontaktů na práci. Myslím ale, že v létě to půjde, na Manly je spousta obchůdků, kaváren a restaurací, tam se pro studenta něco najde vždy. Na jazykovkách bývají občas inzeráty. A nejlepší je samozřejmě vyptat se spolužáků/známých/pocestných, to je asi nejběžnější způsob.

    Bydlení záleží na požadavcích:
    - jsou tam backpackery (což je dobré max na první týden, třeba Manly Backpacker),
    - dá se dobře spolubydlet, bydlí tam dost studentů (hodně Jihoameričanů, zvlášť Brazilci, ale i Češi a Slováci), hledat se dá na Gumtree, čtvrti Manly, Fairlight, Manly Vale, Queenscliff, ... podle mapy :) Relativně dobrá dostupnost je i do North Sydney, Mosman, Cremorne, Seaforth, ...
    - pokud chcete vlastní pronájem, my třebas hledali v novinách - na Manly jsou denně zadarmo Manly Daily, a každou středu a sobotu (myslím, snad se nepletu a oni to nezměnili) je tam příloha s nabídkou bytů/domů a současně jsou v tyhle dva dny prohlídky (v novinách je adresa a čas prohlídky). Takže můžete ráno vzít noviny, vybrat, co se vám líbí, a vyrazit na obhlídku.
    Obecně není Manly nejlevnější čvtrť, třeba na jihu nebo západě seženete levnější bydlení, ale zase na Manly to dost žije a je to tam docela pěkný.

    Na znepokojující info kašlete, Manly bude dobrý stejně :) Doporučuju pláže víc na sever, Collaroy a Narrabeen jsou moje oblíbené.

    Určitě dej vědět, pokud začnete psát blog, rád si přečtu novinky a zážitky!

    Jirka

    OdpovědětVymazat
  5. Ahoj,

    Chystam se do Sydney a rad bych se vas zeptal … jak je to v praxi s dodrzovanim limitu 20 hodin prace tydne, je mozny pracovat i vic nez 20 hod (i v dobe skoly), tj. toleruje to imigracni nebo by z toho mohly byt problemy, treba zruseni viza? A jak se na to tvari zamestnavatele?
    Diky moc!

    Petr

    OdpovědětVymazat
  6. Ahoj Petre,

    ackoliv nemuzu posoudit aktualni situaci, jsme z Aus pryc uz pres rok, tak driv se dalo pracovat i vice nez 20 hodin, ale zaviselo prave na zamestnavateli. U normalni prace (administrativa, apod.) nebo firem zamestnavajici spise mistni (treba retirement village, kde pracovala Gabca) se na hodiny koukalo a pres 20 se neslo, pokud ti to viza nepovoli. U ruznych baru, restauraci nebo podobnych "sezonnich" praci naopak vetsinou zamestnavatel chtel, aby studenti pracovali vic.
    Sice nemuzu rict z vlastni zkusenosti, nikdy jsem se ani z "duveryhodneho" doslechu nedozvedel, ze by nekoho pri ilegalni praci pristihli, ale podle info z agentury to immigration office rozhodne netoleruje. Jo, a desive pribehy kontroly imigrantu pri praci bezely na Channel 7 v poradu Border Security :)
    Zamestnavatel nejspis dostava pokutu a studentovi zrusi viza (a pokud nedostane jina, pravdepodobne ho deportuji) - pricemz tahle nalepka mu uz zustane a hadam immigration office bude posuzovat i pri dalsi zadosti o jina viza.

    Podle novinek z posledni doby vim, ze skoly priostruji a pozaduji dochazku a aktivitu, takze prace pres 20 hodin pri studiu muze byt i vcelku narocna. Nicmene i s platem za 20 hodin se da dobre vyzit i usetrit neco na cestovani, o to bych se nebal.
    Na druhou stranu, pokud by nekdo chtel jet do Australie jen vydelat si penize, tak na to se to uplne nehodi - a hlavne by to byla skoda.

    Blize:
    * http://www.immi.gov.au/students/students/working_while_studying/conditions.htm
    * http://www.immi.gov.au/media/fact-sheets/50students.htm
    * Border Security :)

    OdpovědětVymazat
  7. Ahoj Gabčo,ráda bych se Tě zeptala,jak jsi pracovala v tom domově důchodců???Jak ses tam dostala?A potřebovala jsi tam dobrou anglictinu?Já jsem totiž zdravotní sestra a sháním práci v Sydney.Moc Ti děkuji za odpověď:))

    OdpovědětVymazat
  8. ahoj, práci v domově důchodců jsem sehnala normálně na inzerát v novinách. Jelikož nemám žádnou odbornou kvalifikaci, tak jsem pracovala jen v kuchyni. Ale ani tak na mě neměli žádné extra nároky...včetně angličtiny. Jako zdravotní sestra věřím, že práci v podobném zařízení seženeš bez problémů. V době, kdy jsme tam byli, byla po podobných lidech docela poptávka.
    Jinak jsem tam potkala spoustu cizinek s dost špatnou angličtinou a bez nějakého extra odborného vzdělání dělající bez problémů práci zdravotních sester nebo asistentů, takže bych z toho nedělala těžkou hlavu. Plus ještě v tom domově, kde jsem byla, platili kurzy pro zvýšení kvalifikace v tomto oboru, takže určitě mohu jen doporučit.

    OdpovědětVymazat
  9. Ahoj Gabino,

    Jsem Marie,

    Zajima me prace zdravotni sestry v Australii.Mohla by jsi mi napsat jakou tam maji sestry pravomoce? Jake maji zkouzky? Pokud bych tam chtela pracovat jako zdravotni sestra, jakou bych musela mit anglictinu po prijezdu?

    Pokud by ti to nevadilo, tak bych se s tebou i treba rada setkala a mohli bychom si popovidat osobne. Ziju a pracuju taky v Praze, tak by nebyl problem.

    Diky za odpoved
    Maruska

    Jeste moje mejlova adresa: mari.maj@seznam.cz

    OdpovědětVymazat
  10. <a href="http://ksr-pekalongan.blogspot.com/2010/12/gebyar-speedy-pekalongan.html">Indonesian RedCross</a>
    said Merry Christmas for you and your family, happy new year with happiness and peace.
    .<a href="http://contoh-askep.blogspot.com/2010/10/mobil-keluarga-ideal-terbaik-indonesia.html">"CONTOH ASKEP"</a>

    OdpovědětVymazat
  11. Ahoj Gábino a Jirko,

    za 14 dní odlétáme s přítelkyní do Austrálie ( Sydney ) a tak pročítám blogy a vůbec sháním všechny možné informace, hlavně jak se tam uživit. Vím, že už jste nějaký pátek doma a máte jiné starosti a austrálie je už jen vzdálená barevná vzpomínka, nicméně Vás zkouším oslovit.

    Zaujala mě informace o práci v domově důchodců a chtěl bych Vás požádat o nějaký kontakt, je li to možné.

    Děkuju a přeju hodně štěstí.
    Jakub

    OdpovědětVymazat
  12. Cau Jakube,

    v prvni rade - hodne stesti v Australii :) Nepochybuju, ze se vam bude
    libit a ze si to uzijete.

    Nevim, jestli Gabca jeste nejake kontakty ma, spis ale ne (australske
    SIM karty uz jsou v propadlisti dejin). Kdyby jo, jeste ti kontakt
    pozdeji napise.
    Kazdopadne jestli si spravne pamatuju, tu praci dostala vcelku
    primocare - proste tam zasla s resume, zeptala se a oni ji prijali.
    Nevim, kde budete bydlet, rekl bych spis nekde bliz centra. Takze
    pocitej s tim, ze tahle ANZAC village je celkem z ruky - Northern
    Beaches, na Narrabeen, (http://www.rsllifecare.org.au/), coz je bratru
    hodinu az hodinu a pul cesty busem ze City. I z Manly to tak hodina
    bude.

    Jirka

    OdpovědětVymazat
  13. Ahojky,

    momentálně píšu bakalářskou práci na téma Austrálie (speciálně Západní část) a jelikož vidim, že máte spoustu zážitků a zkušeností z tohoto kontinentu, chtěla jsem Vás poprosit, jestli byste mi mohli o tom (klidně krátce :))napsat. Uvítám jakékoli zážitky, postřehy a informace ať už z pracovního prostředí, z cestování, o Australanech nebo obecně o životě jako takovém na tomto kontinentu...cokoli, co Vás napadne ;-)

    Děkuju Markéta

    OdpovědětVymazat
  14. Ahoj, chtěla bych poradit s naplánováním menší cesty po Austrálii na 3 týdny-jen východní pobřeží, popř. výlet na Uluru. Nejedná se mi o doporučení na konkrétní místa, ale na levné tipy co se týká předběžné kalkulace cesty, nemám ponětí, kolik stojí půjčení obyčejného auta, benzín, popř. zda je výhodnější použít dálkové busy, vlaky, kolik stojí cca kempy, popř. by mi pomohly odkazy na www. stránky některých dopravců.Vzhledem k tomu, že budeme 3 lidi, moc nemůžeme počítat s přespáním v autě, karavan si nehodláme půjčovat. Předem moc děkuji za poskytnutí jakékoli informace. Dana

    OdpovědětVymazat
  15. Ahoj Dano,
    poradím, ale raději si ověř aktuálnější info, pokud budeš moci - za 2 roky se ceny mohly změnit.
    Půjčení auta - za úplně prťavý auto od $25/den, za normální velikost pro 4 lidi kolem $30 a výš. K tomu bych doporučil si přivézt stan, nebo se dá i koupit, protože spousta lidí cestuje a věcí se pak zbavují. Zkuste nějaký backpackerský/cestovatelský weby, nemuseli byste to pak tahat s sebou. Přestože píšeš, že nechcete, přesto zvažte půjčení campervanu, ten bude od $80/den, ale nebudete muset stavět stan a budete v pohodlí (včetně třeba ledničky, vařiče a tak) a 3 lidi se vejdou. S řízením si nedělejte starosti, my chvíli jezdili s Toyotou Hiace a je to stejné jako řídit vyšší osobák, zvládla to i Gabča. Podobné peníze jako van bude stát 4wd, pokud byste se chtěli vydat do outbacku nebo někam, kam nevedou nezpevněné cesty.
    Ty ceny, které jsem našel, už asi zahrnují slevu, když si berete auto na delší dobu (třeba 10 dní a víc), hledal jsem na Budget.com.au - to je velká půjčovna. Na druhou stranu většinou chtějí příplatek za vrácení auta v jiném městě, pokud byste se nechtěli vrácet zpátky. Dají se sehnat i levné půjčovny, nabízejí třeba starší auta - záleží na vašich preferencích.
    Ceny benzinu - na východním pobřeží budete v pohodě, počítej max $1.5/litr (pro NSW NRMA).
    Kempy jsou všude a jsou velmi levné. Není třeba rezervovat, téměř vždy mají volno. Za $20-$30 bydlíte všichni i s autem, v levných místech i za $15, naopak místa s vodou a elektřinou (pokud byste měli campervan) +$5. Naprostá většina kempů je úžasně zařízená a poskytují dobré služby, není vyjímkou bazén nebo třeba barbecue zdarma.
    Pokud by byla zima nebo jste nechtěli být pod stanem, v kempech mají cabins, takové budky, trochu dražší, ale často s vlastní sociálkou a tak. Nebo hostely, jsou taky všude, zhruba $50 za noc za double room, tripple adekvátně dražší, ale není vždy dostupný. Dormitory jsou levnější, spíte v jedné místnosti s více lidma.
    Vlaků po Austrálii moc nejezdí, zvlášť meziměstských (spíš fungují jako městská doprava, koukněte na Wikipedii). Něco se najít ale dá, ze Sydney myslím jezdí vlak do Brisbane? Ale neřekl bych, že to bude efektivní způsob dopravy, leda byste byli vlakoví nadšenci. Stejně tak bohužel nevím, jak jsou na tom busy, ale ty aspoň fungují - koukněte na Greyhound. Za zvážení ale určitě stojí malé busy pro backpackery, které jedou buď nějaký okruh nebo trasu, nebo obdobná věc jménem "hop on hop off bus" (třeba OzExperience), kde si zaplatíte lístek, dostanete jízdní řád a můžete se kdykoliv svézt a kdekoliv vystoupit na libovolnou dobu. Hodně lidí tohle využívá, je to velmi dostupné, potkáte tam další turisty a dostanete spoustu informací.
    Výlet na Uluru - je to symbol Austrálie, ale zvažte, jestli ta štreka stojí za to, vidět červený balvan. Pokud máte 3 týdny, rozhodně tam nejezděte autem, koukněte po levných letenkách buď přímo do Ayers Rock nebo alespoň Alice Springs + půjčení auta.

    Co se nákladů obecně, nás východní pobřeží vyšlo celkem na cca $50-75 na osobu a den, včetně paliva, jídla, vstupného, ubytka a tak (ale bez půjčení auta, to jsme měli svoje).

    OdpovědětVymazat
  16. Dobrý den,

    hledali jsme zajímavé informace o Austrálii a zaujaly nás Vaše webové stránky, které bychom rádi zařadili do sekce užitečných odkazů na našem webu. Náš web je slušně navštěvován (100-150 lidí denně) a domníváme se, že odkaz na Váš web by byl prospěšný našim návštěvníkům.

    Proto bychom Vás chtěli požádat, zda byste byl ochoten zveřejnit na Vašem webu odkaz na naše stránky o Austrálii (www.australie-cestovani.cz).

    Pokud byste měl o tuto spolupráci zájem, kontaktujte nás prosím.

    S přáním hezkého dne

    Ladislav Mareš
    CK Go2
    LADISLAV.MARES@ckgo2.cz

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Víkend na Slovensku a/nebo trochu taky v Maďarsku

Vegemite

Kempování Toowoon Bay a potápění Terrigal Haven